
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
Stock: 24
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40704
Ext.Price$0.40704
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40704 | $0.40704 |
| 10 | $0.34727 | $3.47270 |
| 25 | $0.32880 | $8.22000 |
| 50 | $0.31131 | $15.56550 |
| 100 | $0.29476 | $29.47600 |
| 300 | $0.27848 | $83.54400 |
| 500 | $0.26310 | $131.55000 |
| 1000 | $0.24923 | $249.23000 |
| 3000 | $0.23609 | $708.27000 |
| 5000 | $0.22364 | $1118.20000 |
| 10000 | $0.21297 | $2129.70000 |
